Markku Luolajan-Mikkola

Luolajan-Mikkola

Markku Luolajan-Mikkola sai tšellodiplomi 1983 ning viola da gamba ja barokktšello alal lõpetas ta Haagi Konservatooriumi 1992. Tema õpetajateks on olnud Arto Noras, Jaap Ter Linden ja Wieland Kuijken.

Luolajan-Mikkola on andnud soolo- ja kammerkontserte alates 90ndatest aastatest, kokku üle tuhande kontserdi rohkem kui 30 riigis. 2015-2017 esitas ta Bachi kõik tšellosüidid ja enda transkriptsioonid viiulisonaatidest ja -partiitadest, andes 83 kontserti kõigis säilinud keskaja kirikutes Soomes (osana oma Peregrina†io projektist). Tema Gambaa! kontserdisari üheksa erineva prantsuse muusika programmiga kolmes riigis sai Soome Ringhäälingu Aasta Tegu 2003 auhinna.

Luolajan-Mikkola tunneb suurt huvi ka kaasaja muusika vastu, nii on ta tellinud ja esmaesitanud üle 20 teose. Soome Barokkorkestriga algatas ta mitmeid kontserdiideid nagu Soitto kotiin (kodukontserdid) ja Tule makoilemaan, kus publik lamab madratsitel. Luolajan-Mikkola oli 2003-08 Soome solistide ühenduse president, 2010-13 Soome Barokkorkestri juht ning alates 2010 asutas ta Vantaa BRQ festivali ja mille kunstiline juht ta on.

Luolajan-Mikkola umbes 40 soolo- ja kammerkooseisude CD-d on saanud palju kiitvat vastukaja. Solistina on talle omistatud rahvuslik Janne-auhind, Soome Ringhäälingu eriauhind ja klassikalise muusika Emma-auhind. Ansambliga Phantasm on saadud loendamatuid tunnustusi: Diapason d’Or, Diapason d’Or de L’Année, Limelight Magazine’i Aasta Kammermuusika lindistus, Choc du Monde de la Musique, Gramophone’i Kriitikute valik ja BBC ning Rondo Kuu lindistus.

Luolajan-Mikkola hakkas Sibeliuse Akadeemias tšellot õpetama70ndatel aastatel, olles veel ise üliõpilane. Praegu õpetab ta Akadeemias nii viola da gambat kui barokktšellot.

 

 


*    *    *    *    *    *    *