Francesco Cera

Cera foto2

Francesco Cerat peetakse üheks juhtivamaks vanamuusika spetsialistiks Itaalias, kelle stiilitundmist ja väljendusoskust võib vaid imetleda. Sündinud Bolognas, õppis ta orelit ja klavessiini Luigi Ferdinando Tagliavini juhendusel ja hiljem Gustav Leonhardti juures Amsterdami Konservatooriumis.

Solisti ja ansambli Arte Musica juhina on ta esinenud olulistel festivalidel nagu Resonanzen Viini Kontserdimajas, Flanders-festival Gentis ja Brügges, Musica e Poesia Milanos, Festival de Saint-Michel-en-Thiérache, Festival de Musique Ancienne Maguelone’is, Baroktage in Melk, Les Gouts Reunis Lausanne’is, Musica Transalpina Londonis ning andnud kontserte ajaloolistel orelitel kogu Euroopas.
Cera pöörab tähelepanu mitte üksnes ajaloolistele klahvpillidele, vaid ka barokiaja vokaal- ja instrumentaalmuusikale. 1991-94 oli ta ansambli Il Giardino Armonico liige ning aastast 1996 juhatab ta ansamblit Arte Musica, millega esitatakse Itaalia vokaalteoseid Gesualdo madrigalidest 18. sajandi kantaatideni.

Rahvusvahelised muusika-ajakirjad on kõrgelt hinnanud Cera plaadistusi 17. sajandi Itaalia heliloojate klavessiini- ja oreliteoste ning Scarlatti sonaatidega firmale Tactus. Tema Bachi- lindistuste hulgas on Prantsuse süidid, neli klavessiinikontserti (firma Arts) ning Orgelbüchlein vaheldumisi vokaalkoraalidega (Brilliant Classics). Viimase aja plaadistuste hulgas on D’Anglebert’i kõik klavessiiniteosed, “Scarlatti ja Naapoli laul”, Gesualdo Tenebrae Responsoria, Stradella keelpillisinfoniad ning 7 CD-st koosnev komplekt Frescobaldi tokaatade, capricciode ja Fiori Musicaliga (Arcana), mis on sisse mängitud üheksal haruldasel ajaloolisel klavessiinil ja orelil.

Alates 2006 on teda kutsutud regulaarselt USA-sse andma meistrikursusi ja esitama Itaalia varast repertuaari (Rochesteri Eastman School of Music, Oberlini Konservatoorium, Yale’i Kirikumuusika Instituut, Cornelli Ülikool, Arizona Riiklik Ülikool, Wellesley College, Bostoni Old West Church).

Ta on andnud meistrikursusi Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, Fribourgi Oreliakadeemias, Smarano Oreliakadeemias, Montisi Piccola Accademias ja Frescobaldi Akadeemias Grimstadis Norras.